GAZ ROZWESELAJĄCY W STOMATOLOGIA ZEN W WARSZAWIE- ŻOLIBORZ
Czy boisz się wizyty u dentysty?
A może Twoje dziecko nie współpracuje u dentysty?
Zapraszamy do skorzystania z gazu rozweselającego!
Sedacja wziewna (czyli podtlenek azotu zmieszany z tlenem), nazywany również gazem rozweselającym- to niezwykle przyjazna i bezpieczna metoda walki z lękiem i bólem. Znajduje zastosowanie w stomatologii, jako środek redukujący ból i stres w fotelu dentystycznym. Polecany najmłodszym pacjentom, gdyż zyskują najwięcej dzięki leczeniu gazem rozweselającym. Niektórzy lekarze sugerują by od samego początku, zanim jeszcze dziecko nabędzie złych skojarzeń, rozpocząć leczenie z zastosowaniem sedacji wziewnej. Sedacja także ma zastosowanie w leczeniu dorosłych ,zwłaszcza u tych, którzy obawiają się igieł.
Dawkę podtlenku azotu możemy precyzyjnie dopasowywać do reakcji pacjenta, zwiększając lub spłycając stan rozluźnienia. Sedacja polega na podaniu pacjentowi podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej. Zabieg ten jest przeprowadzany tuż przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Pacjent nie traci świadomości. Inaczej niż w przypadku znieczulenia ogólnego kontakt z pacjentem utrzymywany jest cały czas, a on sam zachowuje podstawowe odruchy. Sedację można porównać do hipnozy – lekarz przez cały czas ma kontakt z pacjentem, którzy czują przyjemną euforię, spokój, a pod wpływem sugestii hipnotycznych odczuwają bardzo realne złudzenia (np. u dzieci latanie samolotem).
W Stomatologii Zen w Warszawie- Żoliborz dysponujemy odpowiednią aparaturą, która ułatwia pokonanie lęku przed dentystą, zwłaszcza najmłodszym pacjentom. Posiadamy system sedacji MDM wyprodukowany w USA zgodnie z najwyższymi standardami produkcyjnymi, spełniającymi wysokie wymagania europejskich i międzynarodowych certyfikatów.
Sedacja krok po kroku:
1. Lekarz stomatolog przeprowadza wywiad z rodzicami na temat stanu zdrowia dziecka w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. (Uwaga! Dziecko nie powinno spożywać posiłków na 2 godziny przed zabiegiem).
2. Rodzice lub pełnoletni pacjent podpisują zgodę na wykonanie sedacji wziewnej.
3. Zabieg rozpoczyna się założeniem niewielkiej maseczki na nos pacjenta. Maseczki są kolorowe i miło pachnące, więc pacjent chętniej ją założy. Może zdarzyć się, że nie uda się zachęcić dziecka do jej założenia (szczególnie jeśli maluch nie ma jeszcze 4 lat).
4. Jeżeli założenie maseczki i podanie mieszaniny tlenu z podtlenkiem azotu uda się bez zakłóceń oraz dziecko osiągnie stan rozluźnienia, dentysta przechodzi do dalszych czynności.
5. Po zakończeniu zabiegu i odłączeniu przez stomatologa podtlenku azotu, pacjent jest zdolny do opuszczenia gabinetu już po 5 minutach.
Wskazania: Sytuacje kliniczne, w których zastosowanie sedacji przynosi najlepsze rezultaty:
- Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem
- Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych
- Silny odruch wymiotny
- Nadpobudliwość nerwowa
- Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym
- Usuwanie złogów nazębnych
- Otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
- Opracowywanie próchnicy początkowej
Stany chorobowe, w których wskazane jest użycie sedacji wziewnej jako metody z wyboru:
- Astma - N2O nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
- Padaczka - zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
- Choroby serca - brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Wskazania pulsoksymetru pokazują wtedy ok. 100%. Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu braku stresu.
- Nadciśnienie krwi - Brak wpływu N2O na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu
- Hemofilia - dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą.
Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2.
- Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożności górnych dróg oddechowych
- I trymestr ciąży
- Choroby psychiczne
- Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
- Roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc
- Alkoholizm
- Brak współpracy pacjenta
Zapisz się już dziś na bezpłatny przegląd i konsultację w naszej klinice !