ZALECENIA POZABIEGOWE W STOMATOLOGIA ZEN W WARSZAWIE- ŻOLIBORZ
ZALECENIA POZABIEGOWE- IMPLANTY
ZALECENIA POZABIEGOWE- EKSTRAKCJA ZĘBA
ZALECENIA- WYBIELANIE ZĘBÓW
ZALECENIA POZABIEGOWE -KWAS HIALURONOWY
ZALECENIA POZABIEGOWE- BOTOX
ZALECENIA POZABIEGOWE- LICÓWKI
ZALECENIA POZABIEGOWE- HIGIENIZACJA
ZALECENIA POZABIEGOWE- IMPLANTY
- antybiotykoterapia i środki przeciwbólowe,
- Dalacin C ( Klindamycini ) 300 mg 3 razy po 1 kapsułce na dobę,
- leki przeciwbólowe w razie potrzeby np. Ibuprofen, Ketonal,
- zimne okłady przez pierwszy dzień tzn. okład przez 5-10 minut, potem 5 minut przerwy,
- powstrzymanie się od spożywania pokarmów i płynów 2h po zabiegu, a przez pierwsze 2-3 dni unikanie gorących pokarmów i napojów,
- miękka dieta (unikanie gryzienia twardych pokarmów), tzw. dieta włoska (makarony, zupy, pierogi itp),
- rozgryzanie pokarmów stroną przeciwną do operowanej,
- mycie zębów specjalną, miękką szczoteczką pozabiegową z zachowaniem szczególnej ostrożności w pobliżu rany oraz płukanie jamy ustnej płynem dezynfekującym na bazie chlorheksydyny, np. Eludril czy delikatne smarowanie operowanego dziąsła żelem chlorheksydynowym np. Elugel,
- unikanie dużego wysiłku fizycznego w okresie do 30 dni,
- zdjęcie szwów 7-10 dni po zabiegu,
- uczęszczanie na wizyty kontrolne (wg zaleceń lekarza),
- w razie niepokojących objawów niezwłocznie zgłosić się do lekarza
- zakaz palenia w pierwszym tygodniu po zabiegu,
- zakaz spożywania alkoholu przez kilka dni po zabiegu,
- zakaz korzystania z sauny, solarium, basenu przez pierwsze 4 tyg. od zabiegu.
ZALECENIA POZABIEGOWE- EKSTRAKCJA ZĘBA:
- Tampon umieszczony przez chirurga trzeba przygryzać przez około pół godziny, następnie należy go wypluć. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu i nie należy się tym niepokoić. Jeśli krwawienie jest obfite lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skontaktować się ze stomatologiem.
- Nie należy nic jeść i pić przez dwie godziny po zabiegu.
- Przez 24 godziny po zabiegu:
- nie wolno spożywać żadnych gorących pokarmów i napojów,
- nie wolno palić
- nie wolno pić alkoholu
- nie wolno płukać jamy ustnej
- należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
- Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, nie wymagających intensywnego żucia pokarmów. Wraz z gojeniem się rany można stopniowo wracać do swoich przyzwyczajeń dietetycznych, przez kilka dni oszczędzając okolicę poekstrakcyjną.
- Po usunięciu zęba, szczególnie po dłutowaniu, może pojawić się obrzęk narastający do trzech dni po zabiegu. Aby zminimalizować obrzęk i zmniejszyć dolegliwości bólowe zaleca się zimne okłady. Do tego celu można wykorzystać lód lub zamrożony artykuł spożywczy. Najlepsze są dostępne w aptece kompresy żelowe, które umieszczone odpowiednio wcześniej w zamrażarce są zimne, ale nie tracą swojej elastyczności. Niezależnie od rodzaju zimnego kompresu bardzo ważne jest, aby nie przykładać go bezpośrednio do skóry. Należy użyć ręcznika lub elementu garderoby. Należy robić przerwy nie rzadziej niż co kilka minut, tak aby uniknąć odmrożenia tej okolicy.
- W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy. Może to być jeden z ogólnodostępnych leków przeciwbólowych bez recepty lub lek na receptę, jeśli stomatolog taki przepisał.
- Bolesnym powikłaniem po usunięciu zęba jest utrata skrzepu krwi i stan zapalny zębodołu (tak zwany suchy zębodół). Aby go uniknąć należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie skrzepu w gojącym się zębodole. W tym celu:
- Przez 12 godzin po zabiegu nie należy szczotkować zębów. Przez kilka kolejnych dni należy omijać okolicę pozabiegową. Do dwóch tygodni po zabiegu okolica ta powinna być szczotkowana bardzo delikatnie.
- Przez 24 godziny nie należy płukać jamy ustnej, a w kolejnych dniach należy robić to delikatnie.
- Do utraty skrzepu krwi może doprowadzić podciśnienie, które powstaje w jamie ustnej. Dlatego nie należy zasysać śliny z zębodołu i nie pić przez słomkę gęstych napojów. Należy też zachować ostrożność przy kichaniu.
- Nie należy dotykać okolicy pozabiegowej. Obecność nalotu w okolicy rany poekstrakcyjnej jest czymś normalnym i nie powinna stanowić powodu do niepokoju.
Do kontaktu z lekarzem dentystą powinno skłonić:
- Pojawienie się wysokiej gorączki po zabiegu.
- Utrzymujące się obfite krwawienie.
- Silne dolegliwości bólowe, których nie łagodzą tabletki przeciwbólowe i które nie zmniejszają się z upływem kolejnych godzin i dni po zabiegu.
- Zaostrzenie uprzednio sukcesywnie łagodniejących dolegliwości bólowych.
- Narastanie obrzęku po upływie trzech dni od zabiegu. Sama obecność obrzęku po takim czasie nie powinna niepokoić, po trzech dobach od zabiegu powinien on jednak stopniowo zanikać.
ZALECENIA- WYBIELANIE ZĘBÓW:
INSTRUKCJA WYBIELANIA:
- Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej, zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej.
- Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów, które chcemy wybielić ( zaleca się umieszczanie w szynie wybielającej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb).
- Nakładki z preparatem należy umieścić w jamie ustnej we właściwej pozycji , jeżeli na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający , usuwamy go za pomocą suchej szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej bądź palcem.
- Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin najlepiej w nocy.
- W czasie noszenia nakładki z preparatem wybielającym nie należy pić, nie palić papierosów, nie spożywać żadnych posiłków.
- Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną.
- Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego.
Niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje go do nakładki- patrz pkt3 w instrukcji dla pacjentów.
ZALECENIA POZABIEGOWE:
● Powstrzymać się od spożywania pokarmów do 2 godzin od zakończenia zabiegu. Dozwolone jest picie wyłącznie wody mineralnej,
● Najważniejsze po wybielaniu zębów jest zachowanie tzw. “białej diety” przez minimum 48 godzin po wykonaniu zabiegu (najlepiej przez 2 tygodnie). Jest to dieta złożona z niebarwiących składników żywnościowych. W szczególności należy unikać spożywania kawy, herbaty, czerwonego wina, barszczu, sosu sojowego, soków i napojów o ciemnych barwach, a także barwiących przypraw jak kurkuma, czy owoców jak np. jagody.W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników.
● Należy bezwzględnie zrezygnować z palenia tytoniu przez 48 godzin po zabiegu– nadtlenek wodoru potęguje rakotwórcze działanie dymu tytoniowego.
● Ze względu na możliwość pojawienia się przejściowej nadwrażliwości należy ograniczyć spożywanie kwaśnych, gorących oraz bardzo zimnych napojów,
● Należy stosować zabiegi i preparaty higieniczne zalecone przez lekarza, Wskazane jest stosowanie 2 tygodnie przed oraz 2 tygodnie po zabiegu wybielania pasty znoszącej nadwrażliwość zębów np. Elmex Sensitive.
● Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielenia zębów należy - wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie później niż co 6 miesięcy, - regularnie usuwać złogi nazębne (wykonywać zabieg higienizacji), - dbać o higienę jamy ustnej według zaleceń lekarza, - zminimalizować spożycie płynów i pokarmów zawierających barwniki,
● Nie należy wybielać zębów częściej niż co 6-12 miesięcy.
ZALECENIA POZABIEGOWE- KWAS HIALURONOWY:
- Bezpośrednio po zabiegu na leczone obszary mogą być przyłożone zimne kompresy.
- Należy unikać dotykania korygowanych obszarów przez 6 godzin po zabiegu.
- Jeśli w trakcie zabiegu modelowane były usta lub ich okolice, przez 24 godziny unikaj gorących napojów i całowania.
- Bezpośrednio po zabiegu nie wolno przyjmować aspiryny lub podobnych leków.
- Po 6 godzinach można delikatnie przemyć leczone obszary mydłem i wodą, a także nałożyć makijaż.
- Przez minimum 48 godziny nie wolno masować, nie wolno trzeć i pocierać leczonych obszarów.
- Przez minimum 12 godzin unikać należy spożywania alkoholu.
- W dniu zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku i nagrzania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz nadmiernego zimna.
ZALECENIA POZABIEGOWE- BOTOX:
- przez 4 godziny po zabiegu należy unikać: masowania i pocierania miejsc kłucia, znacznego schylania głowy (np. jak przy zawiązywaniu butów czy myciu głowy), kładzenia się, skakania.
- Do 48 godzin po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Istotne jest unikanie wahań termicznych otoczenia – szczególnie przez pierwsze 48h (do 1 tyg) – nie korzystamy z sauny, łaźni parowych, solarium czy z komór zimna.
- unikamy dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz nie opalamy się. Unikamy nagrzewania i oziębiania miejsc, w które podano preparat bezpośrednio po zabiegu do ok. 1 tyg. ponieważ może to spowodować jego dezaktywację lub osłabić jego działanie
i tym samym zmniejszyć efekt zabiegu. - Objawy uboczne występujące w wyniku zastosowania toksyny botulinowej są znikome i w przypadku prawidłowego użycia bardzo rzadkie. Zawsze są one przejściowe.
ZALECENIA POZABIEGOWE- LICÓWKI
● Po wykonanym zabiegu nałożenia licówek pełnoceramicznych należy przez kilkanaście godzin unikać picia barwiących napojów takich jak: herbata, kawa, napoje energetyczne, napoje kolorowe i gazowane, wino oraz spożywania sosów takich jak: pomidorowy, curry, sojowy, a także owoców leśnych czy słodyczy,
● Nie należy odgryzać twardych kawałków jedzenia, aby uniknąć uszkodzenia licówek.
● Należy dbać o higienę zębów i jamy ustnej, ponieważ próchnica może pojawiać się również na zębach z licówkami,
● Zęby należy myć miękką szczoteczką i zwykłą pastą z fluorem, co najmniej dwa razy dziennie; używać też nitki dentystycznej i płynu do płukania ust,
● Na wizyty kontrolne u dentysty należy się zgłaszać co pół roku,
● Sugerowane jest systematyczne usuwanie kamienia i osadu na zębach (higienizacja), w celu utrzymania ich pożądanego wyglądu,
● Co 12 miesięcy zęby należy poddać również lekkiej renowacji w celu zapewnienia ich gładkości i blasku (licówki kompozytowe).
Wizyty kontrolne po wykonaniu licówek:
● Po ostatecznym zacementowaniu licówek pacjent ma obowiązek stawiać się na kontrole oraz na zabiegi higienizacyjne.
1. Pierwsza kontrola PO 3 MIESIĄCACH od daty zacementowania ostatecznego licówek.
2. Druga kontrola PO 3 MIESIĄCACH od kontroli z pkt. 1. 3
. Następne kontrole, co 6 miesięcy, licząc pierwsze 6 miesięcy od terminu określonego w pkt. 2.
4. Zabiegi higienizacyjne co 6 miesięcy, pierwsza higienizacja 6 MIESIĘCY PO OSTATECZNYM ZACEMENTOWANIU LICÓWEK.
Brak przestrzegania zaleceń lekarza i brak stawiania się na wizyty kontrolne oraz zabiegi higienizacyjne może spowodować niekorzystne konsekwencje, za które lekarz dentysta nie odpowiada.
ZALECENIA POZABIEGOWE- HIGIENIZACJA
● Przez dwie godziny po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia,
● Przez dwa dni po zabiegu unikać barwiących pokarmów, takich jak mocna kawa, herbata, napoje owocowe, ciemne sosy, buraki, jagody, a także powstrzymać się od palenia papierosów,
● Jeśli są wskazania należy stosować przez 7-14 dni płukankę typu Eludril. Używać zgodnie z instrukcją na ulotce 2 razy dziennie po dokładnym umyciu zębów. W przypadku zaobserwowania przebarwień na zębach lub języku należy przerwać stosowanie płukanki!
● W przypadku zbyt mocnej reakcji zębów na ciepłe i zimne pokarmy stosować pasty znoszące nadwrażliwość,
● W razie konieczności zażyć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. Paracetamol, Ibuprofen), ● Jeżeli higienizacja nie jest robiona systematycznie, to naturalnym zjawiskiem jest, że krwawienie się przedłuża. W takim wypadku polecamy używać specjalnej pasty np. Lacalut
Zapisz się już dziś na bezpłatny przegląd i konsultację w naszej klinice !